Žatevný deň

V sobotu 12. augusta sa pod Javorinou v Lubine ( časť Kopcové) na pozemku rodiny Zemanovičovcov konal žatevný deň, tak ako si ho pamätali len najstarší pamätníci.

Kosilo sa obilie ručne hrabkovými kosiskami (záťaž prežilo aj 70-ročné kosisko z Nolčova), ženy odoberali radky pomocou kosákov a rúk, kládli obilie na povriesla a chlapi obilie viazali do snopov. Po skosení sa snopy previezli na rebrináku ťahanom koňmi ku mláťačke, z ktorej jednou stranou padalo zrno a druhou vymlátená slama. Slamu naložili chlapi na platniak. Takto to veľmi zjednodušene prebehlo. Všetko však bolo oveľa zložitejšie. Veď pripraviť takúto akciu,stálo veľa úsilia nielen Zemanovičovcov, ale aj ich príbuzných a priateľov. Tak ako domáci gazda vdýchol dušu všetkým mašinám- veteránom (hlavne mláťačke),dušou žatevného dňa bola Anička Martáková.

S neskutočnou trpezlivosťou ukazovala ženám i mužom ako odoberať pokosené obilie z radku, ako uviazať povrieslo, ako zaviazať snop a ako uložiť snopy.Medzitým si stihla zaspievať, ba aj zatancovať. Len koscom sa neplietla do remesla, odoberala bez slova aj zle uložený radok obilia a celý deň prežiarila svojim úsmevom. Najväčšie obavy boli z kosenia, nikto ani netušil ako mu to pôjde, akoby sa kosci učili znovu kosiť. Napokon si to vyskúšali všetci muži, ale i ženy , ktorí prejavili záujem. Posledný radok nechali kosci Milanovi a Janke Zemanovičovcom a obaja akoby s hrabkovým kosiskom vyrástli. Atmosféru skvelého koseckého dobrodružstva dotvárali dvaja domáci harmonikári. Po jeden a pol hodine bolo dokosené a došlo aj na technickú časť žatvy – mlátenie. Úžasne zrenovovaná mláťačka (mnohí si mysleli, že je len kulisou) bola najväčším pútačom pozornosti zúčastnených. Jej bezchybný chod bol výborným vysvedčením šikovného majstra Zemanoviča. Popri pozorovaní mlátenia mohli hostia koštovať dva druhy výborných gulášov a občerstviť sa v bufete. Všetko prebiehalo bez rušivých momentov a na tvárach ľudí bolo vidno spokojnosť z toho, čo zažili a videli. Po vymlátení domáci organizátori urobili kolo na rebrináku ťahanom konským záprahom a začalo sa s upratovaním. Bolo ťažké sa rozlúčiť s prekrásnou prírodnou scenériou na Kopcovém, ale okolo 16,00 hodiny vzdialenejší účastníci začali odchádzať. Myslím, že väčšina lúčiacich sa priala Milanovi Zemanovičovi, aby si v živote splnil ešte veľa takýchto snov.A nakoniec niečo z bulváru. V ranných hodinách bol pristihnutý staršina SKOS-u Mirko Ledecký ako tajne škrabe zemiaky. Drahovské dievčatá však prezradili, že doma to robí bežne. Málovravnú sobotu zažil Milan Volna z Krpelian, ktorý nemohol naplno prejaviť svoje rozprávačské umenie, pretože mláťačka bola silným súperom. Nolčovská kosecká družina opúšťala Kopcové vo veľmi dobrom stave, pretože mala dvoch šoférov, jedného fotografa a jedného abstinenta.

Jaroslav Milan

sk

© 2022 – SKoS