Memoriál Norberta Gáborčíka 2022

18.8.2022 11:00 – 12:00, Miesto: Nový sad pri škole v skanzene SPM

N. Gáborčík bol spoluzakladateľom Slovenského koseckého spolku (SKoS) a iniciátorom prvého ročníka Tradičného senobrania v roku 2010. Bol akýmsi duchovným guru SKoS-u. Zomrel pred rokom.

Náplňou podujatia bude ukážka tradičného senobrania na Slovensku z prelomu 19. a 20. stor. Hlavnými aktérmi budú členovia SKoS-u, kosci (možno aj kosáčky) z rôznych regiónov Slovenska, účinkujúci vo svojich tradičných ľudových odevoch. Ručné kosenie a hrabanie budú zároveň sprevádzať spevmi koseckých a hrabáčskych piesní Ženská spevácka skupina „Holeška“ z Prašníka, prípadne aj Folklórna skupina „Šaišske gavalire“ z Veľkého Šariša.

Súčasťou budú aj ukážky kovania a brúsenia kosy, minikurz kosenia či plieskania bičom pre verejnosť, prezentácia zbierky trávnych kôs a bičov, poľná kolíska s trávnou plachtou, prezentácia Slovenského koseckého spolku na infopaneli. Taktiež ukážka súťažného kosenia a súboj kosec vs. „krovinátor“. Celé podujatie bude sprevádzané umeleckým slovom a odborným výkladom.

Info k vstupu na Agrokomplex.
Autá treba označiť na čelnom okne plagátikom veľkosti A4 s nápisom „KOSENIE“, máme bezplatný vstup aj parkovanie.
Vjazd je bránou B5 (Slovenské poľnohospodárske múzeum) na parkovisko P12. Je to zo Spišskej ulice (odbočka z Dlhej – výpadovky na Janíkovce).
Prosím zariadiť sa tak, aby ste boli najneskôr o 10.00 hod. na lúčke v skanzene SPM pri Ľudovej škole.

sk_SKSlovak
Návrat hore