Na kysuckých lúkach – Vychylovka

Kosenie ručnou kosou patrí k obrazu a charakteru dediny. Hoci moderné technológie posúvajú hranice kosenia do úplne rozdielnych dimenzií, čaro kosenia ručnou kosou nahradiť nedokážu. A práve to je pointa XVI. ročníka celoslovenskej súťaže v kosení trávy „Na kysuckých lúkach“. Uvedené podujatie pripravil Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a bude sa konať 30. júna 2024 v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.
Ručné kosenie je zaujímavým spojením kultúry, tradície a športu. Skúsiť si ho môžu nadšenci pre tradíciu, kultúru, priaznivci folku a etna, ale aj ľudia, ktorí majú záujem vyskúšať niečo nové, prospešné a zaujímavé.
Nie je to len obyčajná súťaž, je to zároveň prehliadka krojov z celého Slovenska.
Preto pozývame nielen koscov, ale aj širokú verejnosť, teda tých, ktorým kosa nie je cudzia a radi by si to skúsili v tejto atraktívnej súťaži. Súťažiť sa bude v 4 kategóriách: deti do 18 rokov a ženy kosia plochu 25 m2 , ďalšie kategórie sú muži do 60 a muži nad 60 rokov, ktorí kosia plochu 50 m2. Pre všetkých účastníkov je zabezpečené občerstvenie a sprievodný kultúrny program. Na podujatí sa počas celého dňa o dobrú náladu divákov i súťažiacich postarajú domáci folkloristi z Novej Bystrice. Už tradične sa všetci môžu tešiť na piesne, ktoré sa spievali pri práci okolo sena, známe ako trávnice v podaní ŽSS Dolinka. O mužský variant trávnic v podobe koseckých piesní sa postará ĽH Starejší. Pre návštevníkov sú pripravené ukážky brúsenia, kutia kosy, hrabania a remeselníci.

Kategórie:

  • deti do 16 rokov
  • ženy od 16 rokov
  • muži do 60 rokov
  • muži nad 60 rokov

Všetci ste srdečne vítaní!

Dátum: 30.06.2024

Registrácia súťažiacich: 9:30 – 10:30

Začiatok súťaží: 10:45

Vyhodnotenie a oldomáš: 14:30

Kontakt:
Mgr. Miroslava Jančulová
041/4397219
janculova@kysuckemuzeum.sk

Miesto konania: Vychylovka

sk_SKSlovak
Návrat hore