Kosenie kopaneckých lúk

II. ročník ručného kosenia Kopaneckých lúk v katastri obce Vernár sa uskutočnil pod záštitou Správy NP Slovenský raj v termíne 17. – 18.07.2020, kde sa stretlo približne 90 koscov nielen zo Slovenska, ale aj z Moravy, či Poľska.

Podvečer v stredu 16.07.2020 sa mnoho ľudí stretlo na Ranči pod Ostrou skalou s rovnakou myšlienkou, oddaných jednotnej veci, a to pokosiť mechanizmom nedostupnú, no v minulosti pravidelne kosenú horskú lúku v katastri obce Vernár. Pripomeniem však, že ide o druhovo najbohatšiu lúku sveta s množstvom vyšších rastlín (veď botanici vedia). Večer sme sa zvítali, niektorí až po roku stretli, a dohodli sme program kosenia, ktorý závisel hlavne od počasia.

Ráno 17.07.2020 so skorým ranným budíkom o 4.00 h, sme po rýchlych raňajkách nasadali s vercajgom (kosy, kosiská, oselníky, osličky, klepania, kladivá, ale i taňisterka s ploskačkou) do avie, terénnych áut a hor sa na Kopanec. Pri ohni a teplom čaji sa hriala stanová družina, ktorá absolvovala noc pod širákom, pod stanom, či v aute.

Počasie nás neodradilo, a tak sme sa odeli do športových výstrojov, pršiplášťov, a tí viac odvážni aj do pracovných krojov. Kosili sme v daždi zhruba od 5.00 h, pripomínali sme si ťažkú prácu našich predkov, starých rodičov, rodičov a všetkých, ktorí si takto zaobstarávali poživeň pre chovnú, ba aj lesnú zver. Každou hodinou sa počasie zlepšovalo, a tak sme postupne ako cibule zhadzovali vrstvy – pršiplášte, bundy, mikiny. Okolo obeda sme kosili v tričkách (áno, chlapci, ďalej sa nepokračovalo) s úsmevmi na tvárach druhovo najbohatšiu lúku. Zbierala som si materinu dúšku na čaj (ochranári povolili, že pokosenú môžem), ktorý mi bude v zime pripomínať tento čas strávený v prírode Slovenského raja. Zišlo sa nás pri tradičnom synchrónnom kosení skoro 90 koscov za medzinárodnej účasti našich severných susedov z Poľska a severozápadných susedov z Moravy. Banda zo Slovenského koseckého spolku v hanbe neostala a zišlo sa nás 25 koscov – Bretejovce, Cigeľ, Drahovce, Klin, Lubina, Piešťany, Sebedražie, Sedlice, Svätoplukovo. Prvý deň kosenia sa stihlo skosiť skoro 4,5 ha.

V poobedňajších hodinách sme sa opäť presunuli na grilovacie špeciality i tradičné vernárske pirohy, ktoré pripravili miestne ženičky. Poctili nás svojou prítomnosťou i vystúpením a tradičným ženským i mužským horehronským spevom z Vernára.

Druhý deň kosenia 18.07.2020 pre­biehal už za menšej účasti koscov, keďže je pracovný týždeň. Jedni sa pobrali domov, iní do práce, koseckí nadšenci naďalej kosili – stihli asi 1,5 ha, hoci počasie neprialo a ďalšia skupinka chystala baraní a divinový guláš. V takejto pohode, kde si každý našiel svoje (niektorí sme aj spievali a tančili) sme sa postupne rozlúčili a už dnes sa tešíme na kosenie budúci rok 2021.

Fotoreport, diskusiu, či informácie ponúkajú viaceré webové stránky:

https://www.podtatransky-kurier.sk/…lovensky-raj

http://www.slovenskyraj.eu/…ality-media/?…

https://www.cas.sk/…-rastlinami/

https://www.teraz.sk/…-clanok.html

https://www.parlamentnelisty.sk/…ucne-kosilo/

Foto: Milan Barlog
Text: Andrea Bérešová

sk

© 2022 – SKoS